Pohostinné Jordánsko a jeho divy

Jordánsko Zobrazit na mapě

Blízký východ je obecně považovaný za problematickou oblast. Jordánsko je přesto jednou z nejbezpečnějších zemí na světě, která navíc ostatní státy předčí pohostinností místních obyvatel. Právě kvůli ní, kulturní historii a krásné krajině stojí tato země za návštěvu.

Jordánsko je historickou kolébkou prakticky všech civilizací světa a z jednotlivých období pak země nabízí nespočet památek z doby nadvlády Římanů, Nabatejců, muslimů nebo Byzantské říše. V zemi panují bezproblémové vztahy i napříč jednotlivými náboženskými skupinami, a tak je běžné, že narazíte na mešitu vedle kostela nebo v taverně na muslima pijícího čaj a diskutujícího s křesťanem, pijícím domácí pálenku Arak.

Hlavním tahákem Jordánska je bezpochyby skalní město Petra, které patří mezi novodobých sedm divů světa. Za jediný den není možné důkladně prozkoumat celé město, ale k návštěvě Petry to stačí. K nejvýše položeným chrámům lze vystoupat na velbloudech či oslech. Pro cestu zpět je možné využít koňský povoz. My jsme si vyzkoušeli velbloudy i oslíky. Jízda to byla vskutku zajímavá, zábavná, místy však hrůzostrašná. A to zejména v momentech, kdy se oslík nebezpečně přibližoval k okraji propasti. Průvodce však byl v naprostém klidu, oslíka jen okřiknul a ten dál pokračoval v cestě na vrchol.

Pokud chcete svou návštěvu Petry obohatit o speciální zážitek, nabízí se její noční prohlídka – 1,5 km dlouhou soutěsku budete mít osvícenou svíčkami. Na závěr stanete před nejznámějším budovou Petry – Pokladnicí –, která bude obklopena přírodním světlem ze svíček a loučí. A na vás zde bude čekat luxusní večeře. Luxusní nejen díky tajemné atmosféře tohoto místa, ale také bohatým výběrem jídel. Pokud byste chtěli okusit všechny místní speciality, nebude vám stačit jeden žaludek.

Dalším unikátem Jordánska je bezpochyby Mrtvé moře, nejníže položené místo na planetě. Salinita tohoto hraničního moře dosahuje až 30 %, což znemožňuje život veškerým organismům. Zde je dobré využít nabídky ozdravných programů, které mají velmi blahodárné účinky. Neobvyklým zážitkem je i samotné koupání v Mrtvém moři, kdy můžete doslova sedět na vodní hladině.

Údolí Rum je označováno za nejkrásnější poušť světa. Myslíme si, že je to trochu přitažené za vlasy, ale výlet v Jeepu, paragliding z pískovcových hor, let horkovzdušným balónem nebo výlet s nocováním v místním beduínském kempu si určitě každý užije. Vzhledem k tomu, že se Jordánsko rozprostírá přímo v biblické svaté zemi, je možné na jeho území navštívit například i místo, kde byl Ježíš Kristus pokřtěn Janem Křtitelem, nebo samotnou řeku Jordán.

Závěrem lze říci, že Jordánsko rozhodně není destinací, která by byla plná luxusu. Viděli jsme stav několika hotelů, které se jen stěží mohou rovnat 5* standardu. Ale pokud si chcete do své mapy udělat další křížek, podívat se na jeho zajímavé památky či navštívit Mrtvé moře, nabízí se možnost krátkého stop overu při cestě do Asie.

Ideální itinerář

Přílet do Ammánu – 3 denní pobyt u Mrvého moře – návštěva skalního města Petra – 4 denní pobyt v Aquabě s jednodenním nocováním v poušti Wadi Rum.
(Alternativa : pobyt u Mrtvého moře s možností výletů)

Letecké spojení do Jordánska (Amman):

  • Austrian Airlines přes Vídeň – nejlepší časy – špatný business
  • Turkish Airlines přes Istanbul – náročný noční let
  • Royal Jordanian (přímo z Vídně) – výborný business class a dobré časy

Doporučuje: