Korkovné v oblíbených restauracích

Praha Zobrazit na mapě

Za posledních deset let se mnohé změnilo. Zhruba v polovině minulé dekády jsem přestal kouřit. Do té doby padlo denně kolem 50 cigaret bez filtru. Preferované značky Gitanes, Gauloises, Ducados, Reval, Roth-Händle a Start. Plus doutníky – pochopitelně vždy poctivě vyšlukovány. O něco později jsem ukončil pití piva. Po odchodu z Týdne bylo dokonáno. Začal jsem navštěvovat úplně jiné restaurace. Postupně za posledních pět až sedm let vykrystalizovala zhruba desítka oblíbených pražských podniků. Mám teď na mysli místa, kde mohu trávit delší čas, je to spojené s průběžnou konzumací jídel a nápojů. Úplně jinou kategorii představují bary, kavárny a noční podniky. O těch zas někdy jindy.

V oblíbených restauracích poměrně často narážím na to, že nemají moje oblíbená vína, armaňaky už vůbec ne. Pokud už je mají, marže jsou nezřídka nepřijatelné. Zrovna nedávno jsem se ve Fieldu podivoval nad cenou za Sperss 2010 z vinařství Gaja. Moje nákupní cena se pohybuje 22 600 korun za bedýnku, tedy zhruba 3767 korun za lahev. Ve Fieldu ji nabízeli za více než 10 000. Nevím, jestli to byla moje kritika, ale aktuálně je Sperss v nabídce za 7890, což je stále solidní přirážka, nicméně přijatelnějsí.

Napadlo mě tedy, že bych si mohl do oblíbených restaurací nosit vlastní víno. Zde je třeba připomenout, že jeden z nejvýznamnějších tuzemských kapitalistů má vždy večer po ruce svoji lahev armaňaku. Položil jsem v desítce podniků identické otázky: Mohu si donést svoje víno? V případě, že ano, kolik bude činit korkovné? Osobně nebo po mailu odpověděli všichni. Zde jsou výsledky:

Atelier – 298 korun

V Zátiší – 345 korun

Field – 400 korun (v ceně nejlevnějšího vína)

La Veranda – 450 korun

Kalina 480 korun

Grand Cru – 490 korun

Bellevue – 500 korun

La Bottega di Finestra/La Finestra – 675 korun(v ceně nejlevnějšího vína)

Coda – 800 korun

Pohotovost a vstřícnost dotázaných přikládám tomu, že mě znají.  Nicméně už první diskuse na toto téma se sommeliérem ve Fieldu (nikoli Tomášem Donevem) ukázala, že to nemusí být tak jednoduché. Obsluhující mi řekl, že vlastně neví a že bude třeba se domluvit s manažerem/nadřízeným. Takže, až praxe prověří, jestli to bude fungovat bezbolestně.

Doporučuje: